Untitled-1 7 6 5 4 2 3
1396/5/1
سخن روز
پیر

استان کرمان با داشتن جاذبه‌های طبیعی،آثار تاریخی کم نظیر می‌تواند مکان مناسبی برای سفر باشد‌، به طور مثال با سفر به شهرستان بردسیر تاریخ با شما همنوا می‌شود‌.
منطقه کویر، شهرستان بردسیر با آثار تاریخی فرهنگی ارزشمند خود، روستاها و کوهستان‌های خوش آب و هوا، گلزارهای زیبا و تماشایی، مناطقی که بعضا در تمام سال دارای برف بوده و به ویژه در زمستان می‌تواند به عنوان مکانی برای ورزش اسکی مورد استفاده قرار گیرد.
شهرستان بردسیر اگر چه از جمله شهرستان‌های کوچک استان کرمان بشمار می‌رود، ولی از نظر قدمت و کهنسالی در تاریخ این دیار نقطه عطفی محسوب می‌شود.
به نوشته حمزه اصفهانی، ‌تاریخ‌نویس مشهور، موسس شهر بردسیر«اردسیر» اردشیر بابکان بوده است که در بدو امر هم ‹‹وه اردشیر›› خوانده می‌شد که بعد به «اردشیر» تغییر یافت پس از حمله اعراب به بردسیر نه تنها نام این شهر، بلکه نام سایر نقاط آن نیز تغییر یافت. در بیش‌تر کتب تاریخی قدیمی و سفرنامه ها پایتخت شهر بردسیر کرمان ذکر شده است.
وی می‌افزاید: بردسیر از لحاظ اشاعه فرهنگ و تنویر افکار عمومی دارای پایگاه معتبر تاریخی بوده آن طور که بزرگان و آزادمردانی مانند شمس‌الدین محمد بردسیری، میر‌محمد سعید ‌مشیزی، میرزا آقاخان بردسیری و خواجه ابوالحسن، خواجه عبدالواحد، هدایت الله بردبار، حسام العلما، پی سپار سعید، محمد صادق سعید، بهادر الملک، دکتر جواد برومند سعید و دکتر احمد ناظرزاده کرمانی… از آن برخاستند.
جاذبه‌های شهرستان بردسیر را می توان به چند دسته تقسیم کرد که جاذبه‌های کهن، جاذبه‌های طبیعی و گردشگری، جاذبه‌های فرهنگی و باستانی و جاذبه‌های مذهبی از این موارد هستند. این شهرستان در زمینه جاذبه‌های فرهنگی و آثار باستانی دارای غنای فراوان است که از آن بین می‌توان به ارگ بردسیر، خانه بهادر الملک، خانه مازولی، برج نگار، قلعه و برج ماهونک، قلعه کهن، قلعه جلال آباد و مسجد جامع بردسیر، پیر جارسوز، امامزاده سید محمد و امامزاده عبدالله اشاره کرد.
ذوب مس در بردسیر قدمتی ۵ هزار ساله دارد، بیش از ۵ هزار سال پیش بردسیری‌ها برای نخستین مرتبه به صنعت ذوب مس دست یافتند و در محل “تَل ابلیس” این کوره‌ها را فعال کرده و رونق اقتصادی آن زمان را همت گماردند.
ارگ بردسیر روزگاری مکان مناسبی برای سکونت حاکمان به شمار می‌رفته و به عنوان یک قلعه نظامی هم از آن استفاده می‌شده است‌، این اثر در مرکز شهر بردسیر و با مساحت بیش از ۲۳۰۰ مترمربع روبه‌روی مسجد جامع که خود نیز از آثار تاریخی است، قرار دارد، این اثر تاریخی به‌طور میانگین ۸ متر بالاتر از سطح خیابان قرار گرفته و قدمتش به حدود ۳۰۰ سال قبل می‌رسد.
این بنا از خشت خام ساخته شده و در مواردی مانند سنگفرش حیاط و ساخت حوض، از آجر هم استفاده شده است‌، فضاهای پیدا شده در کاوش‌های مختلف، از جمله یک حیاط با ۴ ایوان قرینه که دارای ۸ ورودی است‌.
تاکنون اشیای مختلفی مانند سفال‌های ساده و لعابدار، ظروف مربوط به دوره ایلخانی و صفوی، اشیای فلزی و آلات جنگی و دو گوی فلزی مربوط به توپ‌های دوران صفویه، معروف به زنبورک در ارگ بردسیرا یافت شده‌ است.
اما تل ابلیس یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری شهرستان بردسیر است که هر ساله گردشگران زیادی را به این شهرستان می‌کشاند.
تل ابلیس در نزدیکی روستای سلطان‌آباد و کنار جاده کرمان واقع شده و یکی از مهم‌ترین مراکز سکونت در عصر باستان و دوره‌های پیش از تاریخ ایران محسوب می‌شده است.
در خصوص بنای تاریخی بقعه پیر جارسوز بردسیر ،این بقعه در بلوار امامزاده شهر بردسیر قرار دارد. در تاریخ آمده است که این بنا در گذشته به عنوان آتشکده استفاده می‌شده، پس از اسلام بازسازی شد و جمعی از عرفا این مکان را برای عبادت و عبودیت بر می‌گزینند و پس از وفات در همین محل به خاک سپرده می‌شوند ، شکل این بنا از خارج به صورت چهارضلعی و از داخل هشت ضلعی است و وجود گچبری‌های داخل ساختمان با تزئینات نقاشی و مزین به خط کوفی، جلوه خاصی به آن بخشیده است.
کلکسیون دیدنی‌های تاریخی بردسیر به این چند اثر ختم نمی‌شود، آسیاب آبی واقع در شهر گلزار که در دوران قاجاریه ساخته شده، مسجد جامع گلزار که در مرکز شهر واقع است و متعلق به دوره سلجوقیان است و برج بردسیر که به دوران قاجاریه تعلق دارد و جاذبه‌های تاریخی –غبیرا،خانهبهادرالملک،خانه مازولی، برج نگار، قلعه و برج ماهونک، قلعه کهنه، قلعه جلال آباد، برج بهرامجرد، قلعه ترشاب، برج محله سلورد، برج قریت‌العرب، برج کمال آباد، برج یوسف علی، حمام قدیمی قریت العرب، حمام قدیمی لاله زار، شیر سنگی، تپه آسیاب، قلعه دیو، آسیاب آبی ترشاب و آسیاب حنیفه مذهبی –امامزاده سیدمحمد(ع)، مسجد جامع بردسیر، عمارت زرتشتی‌ها، قدمگاه حضرت ابوالفضل(ع)، قدمگاه خضرنبی، امامزاده عبدالله، زیارتگاه خواجه بدرالدین نگار، امامزاده عباس، مقبره شیخ محمد کاکو و امامزاده سید شمس الدین لاله زار از دیگر آثار تاریخی و باستانی بردسیر است که حدیث تاریخ هزاران ساله بردسیر را بیان می‌کند‌.
امامزاده سیدمحمد از نوادگان امام حسن مجتبی(ع) که شجره نامه معتبر و تایید شده‌ای هم دارد، در این شهرستان واقع شده است‌، بزرگترین گنبد کشور بعد از سلطانیه و بلندترین مناره در کشور با ۷۴ متر ارتفاع با آینه کاری پرجاذبه و بهترین نوع کاشی معرق بر روی این امامزاده قرار دارد و علاوه بر آن درها و ضریح این امامزاده طلا‌ هستند.
امامزاده‌های سلطان حمید، عبدالله، حاج بدرالدین و عباس به عنوان دیگر اماکن مذهبی و فرهنگی این شهرستان به شمار می‌روند که برای سرویس دهی مناسب به زائران این مکان‌ها تلاش‌های خوبی صورت گرفته است.
در خصوص جاذبه‌های طبیعی بردسیر:قابل ذکر است:لاله‌زاربردسیر که در فصل زمستان و تابستان زیبایی‌های خاص خود را دارد از شکوه و زیبایی خاصی برخوردار است و در هر فصل از سال تماشایی است‌، وجود گلزارهای فراوان گل محمدی این خطه در بین تمام شهرستان‌های استان بی‌نظیر و مثال زدنی است، بطوریکه کیفیت گلاب تولیدی در لاله زار بردسیر از قمصر کاشان بالاتر و از نظر کیفیت اسانس رتبه نخست را در جهان داراست.
وی می گوید: بردسیر کوه‌های معروفی دارد که خیلی وقت‌ها کوهنوردان حرفه‌ای را به سمت خود می‌کشاند. ارتفاعاتی مانند کوه کله گاو در شمال، کوه‌های جوپاری در مشرق، کوه چهل تن و چهل مراد در جنوب و کوه پنچ در مغرب. کمی دورتر هم کوه‌های هزار و لاله‌زار قرار دارد که سرچشمه دائمی هلیل‌رود هستند.
چشمه‌های آب گرم بردسیر نیز در نوع خود منحصر به فرد هستند که می توان به چشمه آب گرم گیشکی اشاره کرد که آن را می توانید در ۶۴ کیلومتری مسیر اصلی کرمان به بردسیر ببینید در این جا راهی از جاده اصلی منشعب می‌شود که به طرف «میهنه دره» در ضلع غربی رودخانه گیشکی می‌رود، آنجا از شکاف سنگ‌ها چشمه آب گرم جریان می‌یابد‌، چشمه آب گرم لاله‌زار هم در جنوب شهرستان بردسیر و در شمال روستای قلعه عسگر قرار دارد، آب چشمه در وسط رودخانه به صورت جوشان از زمین خارج می‌شود و همواره گرم است.‌ از دیگر چشمه‌های بردسیر می‌توان به چشمه گزوییه، چشمه نور و چشمه سرخ هم اشاره کرد.
اما اگر اهل روستاگردی باشید، پیشنهاد می‌کنیم سری به روستای بیدخون یا بالاده بزنید که پیشینه‌ای کهن و قدمتی دیرینه دارد. مورخان قدمت این روستا را به دوره‌های پیش از اسلام مربوط می‌دانند. این روستا از شرق به کوه یشم، از جنوب شرقی به کوه قلعه دسکوئیه و از جنوب و جنوب شرقی به کوه بهر آسمان محدود می‌شود. در این روستا، درخت گردوی کهنسالی وجود دارد که براساس برخی مستندات قدمت آن به ۲۰۰۰ سال قبل می‌رسد.‌ غار یخی و بندر یخدان هم در۷ کیلومتری جنوب شرقی روستا قرار دارد که از جاذبه‌های طبیعی این منطقه محسوب می‌شود.
در خصوص منطقه حفاظت شده بیدوئیه بردسیر نیز می توان گفت: می توان گله های ۱۰۰ تایی از بهترین نوع آهو و گوزن را در این منطقه از نزدیک مشاهده کرد‌، از حیوانات دیگر در این منطقه می‌توان به گرگ، کفتار، کبک و تیهو نیز اشاره کرد.
گیاهان دارویی از جمله شقایق، شبدر، ریواس، زیره، آلاله و کرفس کوهی از ذخایر ارزشمند گیاهی موجود در شهرستان بردسیر هستند‌.
با توجه به حضور عشایر، صنایع دستی در این منطقه از رونق چشمگیری برخوردار است و قالیبافی، گلیم بافی و پته دوزی از جمله مهمترین هنرهای دستی عشایر به شمار می‌روند.
بردسیر با برخورداری از آب و هوای خوش و ارزشهای مادی و معنوی بسیار خود در صورت توجه بیشتر و ایجاد زمینه‌های مناسب برای سرمایه گذاری و جلب و جذب مسافر و رونق بخشیدن به صنعت توریسم، می‌تواند پایگاه معتبری بدست آورده و عظمت گذشته خود را بازیابد

بدون برچسب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

.:: طراحی و توسعه: فناوری اطلاعات نیماد ::.